Aradığınız Doktora Şu Anda Ulaşılamıyor

  “Aradığınız doktora şu anda ulaşılamıyor, kendinize bir tıp merkezi bulunuz”

  Eğer birileri bir şeyler yapmazsa kısa bir süre sonra, özel doktorunuzun telefonundan bu mesajı duyacaksınız.Çünkü doktorunuz muayenehanesini kapatmıştır.

  Hükümet “sağlıkta değişim politikası” çerçevesinde özel muayenehanelerin kapanmasını istiyormuş.” Mişli geçmiş zaman kullanmamın sebebi buna inanmayışım değil sadece kendi kulağımla duymamış olmamdır.Çünkü gerçekten yapılmak istenen bu...

  Peki buna sebep ne ?

  Muayenehanelerden vergi kaçağı oluyormuş. Devlet buraları denetleyemiyormuş.

  Türkiye’nin yıllardır çektiği ekonomik sıkıntıların, borç batağının hortumlamaların, enflamasyonun pardon enflasyonun, Rumların Kıbrıs ta “hayır” demelerinin ve hatta Türkiye’nin hala Avrupa birliğine girememesinin sebebi “özel muayenehaneler” miş !

   

  Sağlık bakanlığı önce emekli sandığı emeklileri, sonra çalışanları, şimdilerde SSK’ lıları ve kısa bir süre sonra da “genel sağlık sigortası” kapsamında tüm Türk Vatandaşlarını özel sağlık kurumlarından ücretsiz ! yararlandırmanın protokollerini yaptı ve yapmaya devam ediyor. Bu kapsamda özel hasta haneler, poliklinikler, tıp merkezleri ve özel dal tıp merkezleri hatta tüp bebek merkezleri kapsam içinde ancak özel muayenehaneler kapsam dışında. Eğer özel doktorunuza giderseniz devlet tarafından mali açıdan cezalandırılacaksınız. Dolayısı ile özel doktorunuza gitmeyeceksiniz ve muayenehanelerde kapanacak. Özel doktorunuz ya açlık ve sefalet içine düşecek yada kendisine bir patron bulup boğaz tokluğuna yada özel bir yeteneği varsa hak ettiğinin çok altında bir kazançla patrona hizmet edecek. Size değil...

  Bu güne kadar özel muayenehaneler sağlık sistemimizin belki de en sorun yaratmayan, en dürüst, etik ilkelere en fazla bağlı, kamu sektörüne göre çok daha bilimsel çalışan, tıp sektöründeki en yeni teknoloji ve uygulamaları ilk kez toplum hizmetine sunan bir sektördür. Dikkat edin hep “en” ekini kullandım. Yani bu övgüleri yaparken diğer sağlık hizmeti verenlerle kıyasladım. Elbette çürükler hep oldu. Özellikle hem hasta hane hem muayenehanede çalışan hekimler arasında vergi kaçıran da, hastasını aldatanda, haksız kazanç sağlayan yada hasta hanedeki pozisyonunu kazanç amacı ile kullanan doktorlar oldu.

  Ama genele bakarsanız, özellikle de tam gün muayenehanelerinde çalışan özel doktorlar klinik ve labaratuar branşlarda hastasını her açıdan memnun etmekten ve kendi bilgi, beceri ve sermayesine güvenmekten başka hiçbir güvencesi olmayan sağlık emekçileridir. Özel yada tüzel bir hasta hane ortamının yarattığı o soğuk havanın dışında kalarak, kime mahremiyetini teslim ettiğinden emin olarak, üç yıl sonra geldiğinde eğer ölmezse yine aynı kişiyi göreceğini bilerek muayene olmanın, tetkik yaptırmanın yada ameliyat olmanın hazzını hiçbir tıp merkezi veremez bana...

  Sağlık bakanlığının bu uygulaması bırakın işin ekonomik sınıflama tarafını, meslek onurunu da zedelemektedir.Ve hatta hastanın doktorunu seçme hakkını kısıtlamakta ayrıca anayasanın eşitlik ilkesine de aykırıdır.

  Basının, sivil toplum kuruluşlarının ve pek çok başarılı projeye imza atmış sağlık bakanlığı bürokratlarının ;halkın “doktorcum” sıfatını taktığı hekimlere sahip çıkması ve yapılan bu haksızlığı en kısa sürede düzeltmesini dilerim.

  Bunlar da İlginizi Çekebilir

  beni-niye-sevmiyorsunuz
  Beni Niye Sevmiyorsunuz

  Beni Niye Sevmiyorsunuz... Evet ya...beni niye sevmiyorsunuz? Hiç sevmediniz... ama n…

  Devamını Oku
  Röntgenciler
  Röntgenciler

  Mesleğiniz ? Röntgencilik... Geçenlerde bir turizm organizasyonunda, tur rehberi otob…

  Devamını Oku
  fetal-kardiolojik-inceleme-disiplini
  Fetal Kardiolojik İnceleme Disiplini

  1/125 doğuma görülebilmektedir. Kompleks anomalilerde 1/500 ordanında görülmektedir.…

  Devamını Oku