Dört Boyutlu Ultrasonografi

  Dört boyutlu USG deyimi; alınan ultrasonografik görüntülerin, özel bir programla işlenerek Üç Boyutlu hale getirilmesidir. Dördüncü boyut zamandır. Yani üç boyutlu görüntülerin gerçek zamanlı olarak hareketleri ile birlikte izlenebilmesidir.

  Bu konudaki en gelişmiş sistem bilindiği gibi insan gözüdür.Bu sistemle incelenecek alan insan gözü ile direkt inceleniyormuş gibi düşünülebilir.

  Şüphesiz ki "bu üstün teknoloji" insan gözü kadar kusursuz ve ideal bir görme sağlamaz. Bu tür görüntülerin alınabilmesi için pek çok ayrıntının bir uyum halinde bir araya gelmesi gerekir.

  Bu hizmetin verilmesinde veren için en önemli faktör kullanılan cihazın kalitesi yada "rezolusyon" dediğimiz "ayırdedebilme" yeteneğinin fazla olmasıdır. İkinci faktör "çerceve hızı" diye bilinen hareketi işleyebilme hız yeteneğidir. Üçüncü önemli faktör operatörün bu konudaki tecrübesi ve cihazı kullanma yeteneği yani her şeyde olduğu gibi insan faktörüdür.

  Görüntünün alındığı organ yada kişi açısından da önemli faktörler vardır. Bunların başında organın yakın yada uzak yerleşimi yer alır. Derin planlarda görüntü kaybı olduğundan kaliteli görüntü alınamaz. Yani şişmanlık görüntü kalitesini bozan en önemli faktörlerdendir. Öte yandan incelenen bölgenin seri ve hızlı hareketliliği de tıpkı fotoğraflarda olduğu gibi görüntü kaybına yol açar. İncelenen bölgenin önünde görüntüyü engelleyen bir oluşumun bulunması görüntülemeyi imkansız hale getirir. Bunu da yine fotoğraf çekimlerinde önünüze geçen bir obje olarak benzetebilirsiniz.

  Bu teknolojinin kullanılabilmesi için incelenecek bölge önünde homojen bir başka alanın olması gerekir. Sonografide bu alan sadece sıvıdır. Bu yüzden bu teknoloji bugün ağırlıkla gebelikte kullanılmaktadır. Gebelikte bebeğin bir sıvı içinde yer alması önemli bir avantajdır.

  Burada hasta tarafından bilinmesi gereken en önemli konu bebek ile örnekleme aralığını oluşturan teknik çizginin mutlak sıvı üzerinde kalmak zorunluluğudur. Yani incelenen bebek bölümü anne rahim duvarına yaslanmış yada çok kısa bir mesafe varsa görüntü alınamaz. Bu bölge incelemenin yapılamadığı annenin sırt bölümüne bakıyorsa inceleme yapılamaz. Yada ilgili bölge önüne el, kol, göbek kordonu gibi bir takım başka organlar giriyorsa inceleme yapılamaz, ve şüphesiz ki bebeklerde söz dinlemez. 

  dort-boyutlu-ultrasonografi-nasil-yapilir

   

  Amnion sıvısı dediğimiz, bebeğin içinde yüzdüğü sıvının az olduğu durumlarda ve karın yağ dokusu kalın gebelerde de bu teknik ideal olarak uygulanamaz.

  Dört boyutlu USG ile tıbbi olarak klasik ve rutin bir gebelik incelemesi yapılmaz. Esas inceleme daima iki boyutlu klasik yöntemle yapılmalı, el ve ayak parmakları, omurga yüz yapıları gibi ince detaylar bu teknikle daha demostratif olarak incelenebilir. Bu alanlarda da esas inceleme yine klasik yöntemdir. Çünki 4 boyutlu USG de görüntüyü destekleyen bir çeşit "makyaj" teknikleri ve "artefakt" dediğimiz sahte görüntüler mevcuttur. Bunlar teşhis yanılgılarına yol açabilir. Bu yüzden ancak klasik sonografide saptanan bir anomalinin, üç yada dört boyutlu sonografi ile gösterilmesi gerekir. Salt üç boyutlu sistemle anomali taraması yapılması yada tanı konması yanlıştır.

  Yukarıdaki nedenlerden dolayı bu teknik daha çok bir estetik faktör olarak kullanılmakta, anne ve babalara, doğum öncesi özellikle bebeklerin yüzlerinin gösterilmesi ve esneme gülme gibi mimik faktörlerin tanıtılarak bir erken sıcaklık yaratılması sağlanmaktadır.

  Bu arada anne ve babaların, anne karnında bebek üzerinde bir takım koruyucu zarların olduğunu ve bebeklerin anne karnında doğduklarındaki kadar güzel olmadıklarını bilmeleri gerekir. Özellikle de 30. haftaya kadar bebek yüzeyel gelişimini devam ettirdiğinden fazla güzel oldukları söylenemez.

  Bu sistemin kullanıcılar ve hastalar tarafından bir shov aracı olarak görülmemesi gerekir. Shov beklentisinin dozu aşması ,tıbbi hatalara neden olur.

  Lütfen tüm sevdiklerinizi toplayıp bize bebek seyretmeye gelmeyin.Sevdiklerinizden duyacağınız yalan yanlış ifade ve yorumlar, her ne kadar kötü niyetle olmasa da psikolojinizi bozabilir ve hekimin konsantrasyonu üzerinde olumsuz etki yapar. Bu nedenlerle laboratuarımızda muayene odasına sadece eşler alınmaktadır.

  Öte yandan biz ve bizim gibi merkezlerin birer fotoğraf stüdyosu olmadığını, tıbbi hizmet veren merkezler olduğunu da lütfen unutmayın.

  Laboratuarımızda 4 boyutlu USG alanında dünyanın en iyi teknolojisi olan "Voluson 730 expert SRI " teknolojisi kullanılmaktadır. Alınan görüntüler size DVD formatında bir cd ile verilmektedir. Bu cd `yi anı olarak saklayabilir ve layık gördüğünüz sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

  Bunlar da İlginizi Çekebilir

  pediatrik-usg
  Pediatrik USG

  Bu yaş grubu incelemeleri özellik gösterir. Bu yaş grubunda bebekler muayeneye adapte…

  Devamını Oku
  ultrasonografi-esliginde-agrisiz-prostat-biyopsisi
  Ultrasonografi Eşliğinde Ağrısız Prostat Biyopsisi

  Transrektal USG Eşliğinde ( TRUS ) Prostat biopsisi, prostat kanseri erken tanısında …

  Devamını Oku